O nás

Naša reštaurácia je rodinným podnikom, pôsobiacim v oblasti tradičnej gastronómie už od roku 2010, v ktorom Vám ponúkame obľúbenú českú kuchyňu, výborné pivo, lokálne víno a kvalitnú kávu. V našej reštaurácii môžete ochutnať také domáce dobroty, akými sú sviečková, pravá držková, cesnačka, hovädzí vývar alebo bravčové rebierka.

kozia-brana-priestor-1

Našou dominantou je tradičná kuchyňa, ktorá sa nezaobíde bez domácich rezancov, zemiakových ňokov, trhancov, šúľancov, knedlí, halušiek alebo pirohov, nakoľko sme nekompromisnými odporcami mrazených polotovarov! Čerstvá zelenina, bylinky, hríby, kozí syr alebo čerstvé mäso pochádzajú výhradne z lokálneho slovenského chovu. Okrem našich stálych špecialít ponúkame aj štandardné denné menu s domácou polievkou, z ktorého si môžete vybrať až dve varianty mäsitých a bezmäsitých jedál.

V prípade, keď ku nám zavítate na skvelé pivko alebo vínko, Vám vieme ponúknuť tzv. „tradičné zajedáky“ v podobe sedliackych paštét a čerstvých nátierok podávaných s hriankami, pivného syra s maslom, nakladaného enciánu, tlačenky s cibuľkou a chlebom či rôznych syrových a údeninových mís. Tradície sa u nás v Kozej Bráne odrážajú aj v rôznych sezónnych akciách, v ktorých ponúkame špeciality kačacích a husacích hodov, ale aj fašiangových a veľkonočných dobrôt.

kozia-brana-priestor-5

Naša reštaurácia sa nachádza v príjemnom prostredí Starého Mesta, v priestoroch starého mestského pivovaru. Vstup do reštaurácie je orientovaný z ulice, pod drevenou sochou kozy, maskotom reštaurácie. Interiér reštaurácie s kapacitou 90 osôb je členený do troch častí – fajčiarska časť s kapacitou 25 osôb, kaviarenská časť s kapacitou približne 20 osôb a nefajčiarsku reštauračnú časť s kapacitou 45 osôb.

kozia-brana-priestor-3
kozia-brana-priestor-4

Útulný interiér je tak vhodný nielen pre väčšie skupiny, ale aj rodinné a firemné akcie šité na mieru, keďže nás teší plniť predstavy a potreby našich zákazníkov. Priestor je klimatizovaný a disponuje aj bezplatným Wi-Fi pripojením. V reštaurácii je možné platiť v hotovosti, elektronicky, ale aj prostredníctvom stravných lístkov a platobných kariet.

kozia-brana-priestor-2

Ak túžite po chuti domova v centre hlavného mesta, naša reštaurácia je to pravé pre Vás! Srdečne sa na Vás tešíme!

Na objednávku

Na objednávku vám radi pripravíme pečené prasiatko, hus či kačicu s domácimi lokšami a zemiakovými knedlíkmi, domáce pagáče, české buchty, moravské koláče, domáce plnené lokše a iné dobroty.

Objednajte na 0903 773 767.

Platobné metódy

platobne-metody

Z histórie Kozej brány

Budovanie stredovekého opevnenia mesta Bratislava (v histórii väčšinou známeho ako Pressburg/Poszony) sa začalo v 13. storočí. Do konca 14. storočia boli vybudované tri brány vedúce do mesta: Michalská brána (na severe), Vydrická brána (na západe), Laurinská brána (na východe). V 15. storočí bola dobudovaná ďalšia, menšia brána – Rybárska brána (na juhu, obrátená k Dunaju).

Postupne sa rozrastali aj predmestia popri hradbách, ktoré boli na príkaz kráľa Žigmunda, po Husitskej invázii z jednej strany chránené nábrežím a hrádzou. Mestská vonkajšia línia mala päť brán: Kozia brána, Suché mýto, Dunajská, Špitálska a Schóndorf (dnešná Obchodná ulica).

kozia-brana-historia1

Väčšina stredovekého systému mestského opevnenia bola zbúraná v roku 1775 na rozkaz uhorskej cisárovnej Mária Terézie. Zvyšok bol zbúraný v 18. a 19. storočí. Jediný zachovaný celistvý úsek hradieb sa tiahne od Dómu sv. Martina po križovatku ulíc Na vŕšku a Kapitulskej. Je však verejnosti nedostupný a to aj napriek tomu, že ide o turistickú atrakciu a významnú skratku do centra mesta.

Kozia brána sa nachádzala na hornom konci dnešnej Kozej ulice. Údajne ňou hnali kozy na pašu na svahy Malých Karpát, od čoho bolo odvodené jej meno. Ulicou a bránou viedlo aj potrubie, ktoré privádzalo pitnú vodu od prameňa na Šulekovej ulici do mestských fontán.

V čase výkopu základov pre dom Palisády č. 14 na začiatku 60. rokov sa ukázali vpravo od miesta brány základy kruhovej stavby. Mohla to byť práve s bránou súvisiaca obranná bašta alebo vodný rezervoár. Mestské hradby boli postavené z kameňa, steny boli 130-160 centimetrov hrubé. Podľa slovenských historikov bolo stredoveké hradobné opevnenie budované od konca 13. storočia do polovice 14. storočia. Povrch hradieb tvorilo cimburie.

kozia-brana-historia2

Hrozba tureckého vpádu v 16. storočí bola príčinou rekonštrukcie hradieb talianskymi špecialistami na budovanie opevnení. Ďalšie zmeny boli plánované aj v 17. storočí, ale realizované boli iba zmeny v opevnení hradu. Pretože vnútorné opevnenie mesta spomaľovalo jeho rast, priekopy boli zasypané a mesto sa spojilo s predmestiami. Na začiatku 19. storočia boli zbúrané vonkajšie hradby.

V súčasnosti sú zachované iba Michalská brána a krátky, asi 200 metrov dlhý úsek bývalých hradieb neďaleko Dómu sv. Martina, ktorý bol renovovaný po masívnom búraní pod hradom v súvislosti s výstavbou mosta SNP a jeho prístupovej cesty. Zároveň boli odkryté ďalšie úseky opevnenia.